Radca prawny czy Adwokat?
Radca prawny i Adwokat to dwa różne zawody, nie należy więc stosować tej nomenklatury zamiennie. Natomiast bez względu na to czy mamy do czynienia z Radcą prawnym czy z Adwokatem możemy tytułować go Pan/Pani Mecenas.
Zarówno Radca prawny jak i Adwokat są prawnikami, tytułu tego używamy bowiem w stosunku do każdej osoby, która ukończyła studia wyższe o kierunku prawo, nawet jeśli nie posiada tytułu zawodowego. Każdy Radca prawny i Adwokat będą więc prawnikami, jednak nie każdy prawnik może być Radcą prawnym czy Adwokatem.
Obecnie – co jest najbardziej istotne dla Państwa – Radca prawny i Adwokat mogą udzielić Państwo pomocy prawnej w takim samym zakresie we wszystkich dziedzinach prawa polegającej na: udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych, reprezentacji przed sądami i urzędami.
Radcę prawnego możemy rozpoznać również po niebieskim kolorze żabotu togi. Adwokat występuje natomiast w zielonych barwach.
Współpraca z Radcą prawnym – zasady
Decydując się na współpracę z Radcą prawnym i udzielając mu pełnomocnictwa do reprezentacji w sprawie warto zapoznać się z kilkoma zasadami, na których powinna opierać się taka współpraca:
– Klient oczekując pomocy prawnej powinien przedstawić Radcy prawnemu stan faktyczny sprawy, z którą przychodzi do Kancelarii tj. opisać wszystkie okoliczności związane z tą sprawą, również te, które w ocenie własnej Klienta mogą wydawać się mało istotne. Zasada to obowiązuje również w odniesieniu do zmiany wszelkich okoliczności związanych ze sprawą i samym Klientem już na etapie prowadzenia sprawy przez Radcę. Powiadamiamy o wszelkich wydarzeniach mających związek lub mogących mieć wpływ na sprawę na bieżąco!
– W przypadku udzielenia Radcy pełnomocnictwa do reprezentowania przez sądami, urzędami czy instytucjami, proszę pamiętać, iż to Radca będzie działał w naszym imieniu i co za tym idzie wszelkie powiadomienia, informacje, odpowiedzi na wezwania/pisma i inna korespondencja dotycząca sprawy, w której został on ustanowiony pełnomocnikiem, będzie wpływała bezpośrednio do Kancelarii. Radca na bieżąco będzie informował swojego Klienta o uzyskanych informacjach i przebiegu sprawy.
– Udzielanie porad prawnych możliwe jest wyłącznie na spotkaniu w Kancelarii, podczas którego Radca może zadać istotne pytania, zapoznać się z dokumentami i dzięki temu prawidłowo przeanalizować stan faktyczny sprawy.
– Udzielając pomocy prawnej Radca prawny kieruje się najwyższą starannością, działając w oparciu w przepisy prawa, doświadczenie oraz zasady etyki. Nie zawsze oznacza to jednak, iż udzielana pomoc prawna skutkować będzie rozwiązaniem i czynnościami, jakie odpowiadają zamysłowi Klienta. Jednakże Radca prawny poznając potrzeby i oczekiwania Klienta oraz bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu z pewnością zaproponuje rozwiązania możliwe do zastosowania w granicach obowiązującego prawa i chroniące interes Klienta. Radca prawny (podobnie jak każdy inny Prawnik) nie może dać gwarancji wygranej w Sądzie (Sąd w swej ocenie jest niezawisły i niezależny), jednak prowadząc sprawę zawsze podejmuje wszelkie działania, które w jego ocenie są korzystne dla Klienta i maksymalnie zwiększają jego szansę na zwycięstwo.