Pracodawca zewidencjonuje czas pracy bardziej szczegółowo
W związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej od 1 stycznia 2019 roku pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy w nowy sposób – uwzględniając rozszerzoną ilość informacji o czasie pracy pracownika.
Ewidencja czasu pracy pracownika stanowi również dokumentację pracowniczą, a więc odnoszą się do niej wszystkie przepisy dotyczące dokumentacji, w tym te o okresie jej przechowywania u pracodawcy.
Pracodawco sprawdź czy w ewidencji czasu pracy Twoich pracowników zostały uwzględnione następujące dane:
- liczba przepracowanych godzin oraz godzina rozpoczęcia i zakończenia pracy,
- liczba godzin przepracowanych w porze nocnej,
- liczba godzin nadliczbowych,
- dni wolne od pracy, z oznaczeniem tytułu ich udzielenia,
- liczba godzin dyżuru oraz godzina rozpoczęcia i zakończenia dyżuru, ze wskazaniem miejsca jego pełnienia,
- rodzaj i wymiar zwolnień od pracy,
- rodzaj i wymiar innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy,
- wymiar nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy,
- czas pracy pracownika młodocianego przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.
W związku z rozszerzonym katalogiem informacji w ewidencji pracodawca nie może ograniczyć się wyłącznie do wskazania samej liczby godzin przepracowanych przez danego pracownika. Dodatkowo należy podać godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy w poszczególnych dniach pracy i to niezależnie od tego czy w zakładzie pracy ustalono stały rozkład czasu pracy. Ewidencja czasu pracy ma wskazywać rzeczywiście przepracowaną liczbę godzin w danym dniu pracy, powinno się więc uwzględniać w niej godziny nadliczbowe, prywatne wyjścia i ich odpracowywanie, czy zwolnienie na opiekę nad dzieckiem.
Do obowiązków pracodawcy należy zaktualizowanie schematu prowadzonej ewidencji tak, aby uwzględniała wszystkie wymagane informacje.